Kurs Pozycjonowania


Zaplecze stron a pozycjonowanie

Posted in Warsztat - autor: SEO'la w dniu 25 Mar 2008
Tags: , , , ,

Jednym z podstawowych narzędzi każdego pozycjonera jest zaplecze stron. Umożliwia ono bowiem pozyskiwanie mocnych linków pozycjonujących. Aby zaplecze spełniało jak najlepiej swoją funkcję należy trzymać się pewnych zasad przy jego tworzeniu. O nich właśnie mowa w niniejszym artykule.

Co to jest zaplecze stron?
Przede wszystkim należy się wyjaśnienie czym jest zaplecze stron. Najogólniej rzecz ujmując zaplecze pozycjonerskie to zbiór własnych stron, służących promocji właściwego serwisu internetowego. Dzięki stronom wchodzącym do zaplecza pozycjonerskiego można efektywniej promować serwis internetowy w wyszukiwarkach, dzięki mocnym linkom pozycjonującym.
Zwróć uwagę, że posiadając własne strony WWW masz nad nimi pełną kontrolę, możesz stworzyć na nich wartościowe serwisy tematyczne. Jak wiadomo, linki na stronach zbliżonych tematycznie mają większe znaczenie niż linki na innych stronach WWW czy np. w katalogach.
Dodatkowo można linkować serwis z zaplecza identycznym anchorem, jak anchor text prowadzący do pozycjonowanej strony. Dzięki temu jego siła jest o wiele większa, a przez to ma większe znaczenie na ustalenie pozycji strony w rankingu wyszukiwarek.

Budując własne zaplecze stron należy pamiętać, by strony nie zostały ze sobą skojarzone. Tyczy się to dwóch czynników jakie należy uwzględnić projektując zaplecze.
1. Wzajemne linkowanie
2. Różne adresy IP, różne domeny

Jeśliby podlinkować wszystkie strony z zaplecza pomiędzy sobą, teoretyczni można by zwiększyć jego link popularity. Tylko teoretycznie, dlatego że w praktyce nie są uwzględniane linki, które algorytm wyszukiwarki potraktuje jako próbę oszustwa, tj. linki sztuczne. Jeśliby podlinkować między sobą wszystkie strony, oczywisty się wydaje być iż wszystkie one należą do jednego właściciela. Linkowanie z nich do jednego, tego samego serwisu najczęściej traktowane jest jako sztuczne, i same linki pomijane.

Tworząc zaplecze należy więc pamiętać, aby rozsądnie linkować między sobą strony. Dodatkowo nie należy tworzyć zaplecza na jednym serwerze (tym samym adresie IP) oraz pod tą samą domeną, choćby to miały być subdomeny.
Na chłopski rozum – nie jest naturalne, jeśli do serwisu prowadzą tylko linki z subdomen jednej domeny. Budowa zaplecza stron powinna być prowadzona w oparciu o różne serwery (adresy IP) oraz różne domeny.

Istotnym jest także, by każda ze stron zaplecza stanowiła osobny, wartościowy serwis WWW. Nie należy powielać treści na różnych stronach z zaplecza.
Przy tworzeniu zaplecza można wykorzystać gotowe skrypty, np. katalogi stron, blogi, czy inne, które znaleźć można na odpowiednich serwisach. Warto także odwiedzić Allegro, gdzie często trafić można na przydatne skrypty.

Dodaj komentarz